Cylindry szklane

Cylindry szklane – czym są?

Cylindry szklane to jedne z najprostszych, najbardziej podstawowych naczyń laboratoryjnych – charakteryzujące się nieco wąskim, przypominającym walec kształtem oraz precyzyjną, zaznaczoną na szkle skalą. Większość cylindrów szklanych zakończona jest wylewką – dzięki czemu przelewanie cieczy z cylindra do innego naczynia nie stanowi zwykle żadnego problemu. Niewątpliwą zaletą cylindrów miarowych jest ich stabilność  oraz wysoka precyzja pomiarów. Ich specyficzny kształt nie tylko ułatwia codzienną pracę, ale także przyczynia się do zachowania bezpieczeństwa w laboratorium – ze względu na zapobieganie przypadkowemu wydostawaniu się substancji poza naczynie.

Cylindry szklane – na co zwrócić uwagę?

Wybierając wysokiej jakości cylindry szklane do swojego laboratorium – warto zwrócić uwagę między innymi na ich odporność (przede wszystkim na kwasy). „Menzurki” – bo tak nazywane bywają cylindry szklane – powinny być nie tylko praktyczne i wygodne w codziennym użytkowaniu, ale także czytelne dla osoby pracującej w laboratorium. Cylindry szklane powinny posiadając też stabilne podstawy – co uodparnia je na przetaczanie. Tego typu profesjonalne, szklane naczynia laboratoryjne stosuje się między innymi do pomiaru małych i dużych ilości cieczy – dzięki czemu znajdują one zastosowanie w pracy dla wielu branż.

Cylindry szklane – co warto o nich wiedzieć?

Cylindry szklane to podstawowe wyposażenia laboratorium – niezależnie od jego rodzaju. Profesjonalne naczynia – takie jak „menzurki” – sprawdzą się zarówno w laboratoriach przemysłowych, chemicznych, medycznych, biologicznych czy pomiarowych. Również w codziennej pracy w szkolnych i uczelnianych laboratoriach – praktyczne cylindry szklane z czytelną, precyzyjną miarą, umożliwianie przeprowadzanie zajęć, a co za tym idzie, pomiarów i eksperymentów. Cylindry szklane nie od dziś znane są ze swojej jakości – stanowiąc znacznie chętniej wybierany rodzaj cylindrów od tych wykonanych z tworzywa sztucznego (na przykład plastiku).